Akupunktura stosowana jest na całym świecie od wielu lat, również w Polsce cieszy się bardzo dużą popularnością. Trudno wymienić wszystkie schorzenia w leczeniu których akupunktura jest bardzo skuteczna, ale są to przede wszystkim rożnego rodzaju stany bólowe ostre jak i przewlekłe, stany pogorszenia samopoczucia (gdzie jeszcze wyniki badań nie pozwalają zdiagnozować choroby) oraz leczenie wewnętrznego braku harmonii w organizmie.
Wskazania do stosowania akupunktury potwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia WHO potwierdzają około 200 schorzeń dających znakomite wyniki.
Zabiegi pomocnicze takie jak terapia bańką próżniową, masaż leczniczy Tuina, Gua Sha, konchowanie uszu, akupunktura kosmetyczna, dieto-terapia i ruch utrzymują stan zdrowia ciała i umysłu pacjenta.
Przy pomocy akupunktury można leczyć nie tylko poszczególne jednostki chorobowe, ale również szereg objawów towarzyszących jak bezsenność, zawroty i bóle głowy, nudności i inne.
Terapeutyczne działanie akupunktury można podzielić na trzy grupy:
- Schorzenia, w których akupunktura ma kluczowe znaczenie, powodując pełne wyleczenie i ulgę. Są to neuralgie wszelkiego rodzaju.
- Schorzenia, gdzie akupunktura jest łączona z innymi terapiami, np. ćwiczeniami oraz dietą. Jest to największa liczba schorzeń
- Schorzenia, gdzie akupunktura jest metoda pomocniczą pozwalającą na poprawę jakości życia i zdrowia oraz lepsze funkcjonowanie organizmu. Są to choroby układu nerwowego, depresje, bóle nowotworowe, przykurcze mięśni i inne.
Jak przebiega diagnoza?
Diagnoza opiera się na wywiadzie, badaniu pulsu oraz obserwacji języka.
W trakcie pierwszej wizyty przeprowadzany jest bardzo dokładny wywiad, pacjent przedstawia swój problem, okazuje wyniki badań, po czym terapeuta zadaje szereg pytań pomocniczych. Zadawane pytania dotyczą funkcjonowania całego organizmu takich jak odżywianie, wypróżnianie, jak również sen i jego rytm. Pacjent diagnozowany jest jako całość, a nie tylko obszar objęty stanem chorobowym.
Nieodłączną częścią diagnozy jest badanie pulsu. Terapeuta mierzy puls na obu rękach i na dwóch głębokościach. Badanie pulsu może być przeprowadzone przed i po zabiegu.
Kolejną metodą diagnostyczną w medycynie chińskiej jest badanie języka poprzez oglądanie.
Pacjent jest poproszony o pokazanie języka na kilka sekund, zaleca się nie czyścić nalotu z języka szczoteczką.
Zabiegi
Zalecany czas trwania zabiegów (leczenia) ustalany jest indywidualnie dla każdego pacjenta i zależy od długości trwania choroby, zaawansowania oraz dolegliwości towarzyszących tej chorobie.
- w przypadkach bólowych ostrych może wystarczyć wykonanie jednego zabiegu
- w leczeniu chorób przewlekłych stosuje się serie zabiegów, przeciętnie 10-12 zabiegów
- dla uzyskanie utrwalenia wyników leczenia, w zależności od rodzaju schorzenia i zaawansowania choroby stosujemy 3 serie zabiegów. Wykonywanie zabiegów 2-3 razy w tygodniu.
- w leczeniu przypadków połączonych z bardzo silnym bólem – pierwsze zabiegi wykonujemy codziennie, zwiększając potem odstęp w zależności od stanu pacjenta
Przerwy miedzy zabiegami wynoszą od 7-14 dni. W czasie przerw między zabiegami organizm samoistnie wraca do równowagi.
Przeciwwskazania do zabiegu
- Hemofilia
- Wszczepiony rozrusznik serca
- Stany znacznego wyniszczenia organizmu
Gabinet Akupunktury i Medycyny Chińskiej
ul. Wojska Polskiego 16A
37-450 Stalowa Wola
tel. +48 574 393 614
Godziny otwarcia
Poniedziałek – piątek
10:00 –13:00 i 16:00 – 18:00